ENNE & PÄRAST – Kakumäe Sadam – Mineviku ja Oleviku Tegemised

Oleme võtnud eesmärgiks jäädvustada tänast Eestimaa linnapilti. Aastatega muutuvad linnad ja hooned palju. Ning sellele aitame kaasa ka meie oma igapäevase äritegevusega. 

ENNE & PÄRAST on postituste seeria, mille käigus vaatame üle kuidas nägid välja hooned enne ja kuidas näevad välja pärast ehitustöid. Tõsi ta on, et mõni hoone lagunes või kinnistu seisis tühjana aastaid ja meie mälus seal varasemalt justkui midagi polnudki. Kuid kes otsib, see leiab. Nii plaanimegi tuua iga nädal lugejateni killukese ajalugu ja infot oma uutest fassaadiprojektidest. 

 


KAKUMÄE SADAM – Mineviku ja Oleviku Tegemised

Oleme oma postitusega taas Haabersti linnaosas. Viimati jagasime Rocca Ärimaja ning tema naaberarenduse Mustjõe Kodude minevikku ja oleviku tegemisi. Samas, mitte kaugel Mustjõe asumist, mööda Kopli lahe kallast jääb ka teine ajaloolise tähtsusega kohake nimega Kakumäe.

 

Kakumäe sadama aerofoto.

Foto: Haven Kakumäe Jahisadam, FixFas fassaadiprojekt 2018.

 

 

Mineviku Tegemised

 

Esmakordselt mainiti Kakumäed (Kakamaye) 1467. aastal. 1561. aastast on Kakumäe kuulunud Haabersti piirkonda ning alates 16. sajandi lõpust kuulus Kakumäe Haabersti linnamõisa alla. Mõisahoone ise paiknes praeguse loomaaia peasissepääsu kandis– rohkem võid lugeda „Unustusse vajunud Mustjõe ajaloost.

 

Kakumäe kalamehed kalasaagiga

Foto: Kakumäe kalurid kalakaste tõstmas. Autor: Piibeman Olev. IKM F 2886 F.

 


 

Talu Territooriumil Asunud Sadamaala

 

Kakumäe sadama läheduses asub tänav nimega Suurevälja. Tänava nimi tuleneb talust, mille territooriumil asus ka Kakumäe sadamaala. Esimese iseseisvusperioodi lõpuni kuulus sadam ja talu Luise Grossfeldt’ile ning kuni maade tagastamiseni 90-te alguses oli omanikuks M.S.Kirovi nimeline kalurikolhoos.

 

Kakumäe kalurihoone

Foto: Tootmiskoondise “Eesti Kalatööstus” Kakumäe osakond: püügivahendite ehituse ja remondi tsehh. (MM F 1137/70); Eesti Meremuuseum SA;

 

 

Kolhoosi tegemiste, toimetamiste tulemusena rajati piirkonda esimene merele mineku muul, mis oli sobilik väikestele kalalaevadele. Lisaks rajati veel hoone kalavõrgu tootmise ja parandamise jaoks. Hiljem preservitsehh ja teised kala töötlemise hooned.

 

Kakumäe sadam, püügivahendite ehituse ja remondi tsehh

Foto: Tootmiskoondise”Eesti Kalatööstus”Kakumäe osakond: püügivahendite ehituse ja remondi tsehh. 1973-1974. (MM F 1137/72); Eesti Meremuuseum SA.

 

 

Eesti kalatööstus, Kakumäe osakond. Kalapüügivahendite tootmine

Foto: Tootmiskoondise “Eesti Kalatööstus” Kakumäe osakond: püügivahendite ehituse ja remondi tsehh. 1973 – 1974 (MM F 1137/73); Eesti Meremuuseum SA.

 

 

1991. aastal omandas kalatöötlemise kompleksi AS Spratfil. Muud sadamaäärsed alad tagastati endistele omanikele või erastati.

 

Kakumäe sadama aerofoto 2003 aastast.

Foto: Aerofoto Kakumäe sadamast (MM F 10583); Eesti Meremuuseum SA, 2003

 


 

TÄNAPÄEV – Haven Kakumäe sadam

 

2005 – Detailplaneeringu algatamine
2005. aastal algatati detailplaneering Kakumäe sadama piirkonna multifunktsionaalse jahisadama loomiseks. Detailplaneering kehtestati viie aasta pärast, mille kohalikud elanikud omakorda kohtus vaidlustasid.

 

2015 – Läks tegudeks
Tegutsemiseks läks aastal 2015, kus moodustati Haven Kakumäe investeerimisühing. Ühing omandas sadama ja seda ümbritsevad kinnistud ning teostab sellest hetkest alates kinnistute arendust.

 

2018 – Valmis peahoone
2018. aastal valmis Haven Kakumäe sadama merenduskeskuse peahoone, mille välisilmet kaunistab ALUCOIL alumiiniumist komposiitplaat (Toon: Silver). Merekeskuse peahoone jaguneb funktsionaalselt kaheks osaks, millest suurim on jahtide teenindus – ja talvehoiuruum – ca 4300m2 ning sadama klubihoone. Kogu investeering Haven Kakumäele ja sealhulgas merenduskeskusesse on 100 miljonit Eurot.

 

Aerofoto 2019, Haven Kakumäe jahisadam

Foto: Haven Kakumäe Jahisadam, suvi 2019. Fixfas fassaadiprojekt.